For all we ought to have said...

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Násilie a vraždy (v biblii)

39 Pozrite teraz, že ja, len ja som,
    a nieto Boha okrem mňa;
    ja usmrcujem, ja obživujem,
    ja raním a ja uzdravím,
    a nikto z mojej ruky nevyslobodí.
 40 Lebo ja k nebu zdvíham svoju ruku
    a hovorím: Ja žijem naveky!
 41 Keď nabrúsim svoj blýskavý meč
    a moja ruka chopí sa súdu,
    pomstou odplatím
    svojim protivníkom
    a odplatím tým, čo ma nenávidia.
 42 Opojím krvou svojej strely
    a môj meč naje sa mäsa
    s krvou zabitých a zajatých,
    z hlavy nepriateľských vodcov.

Piata kniha Mojžišova - Deuteronomium, 32. kapitola

Mnohí z nás majú túto knihu kníh prečitanú od prvej do poslednej strany, ale takmer nik si to nevšimol, alebo všimnúť ani nechcel. Kto teda usmrtil viac ľudí v biblii? Boh? Alebo Satan?

Z nižšie uvedeného grafu jasne vyplýva, že v tejto štatistike je na tom Boh veľmi zle. V biblii je možné sa dočítať, že Satan zabil iba 10 ľudí plus niekoľko bližšie nemenovaných sluhov. A aj tých Satan zabil iba preto, lebo mu to Boh dovolil. Boh so Satanom uzavrel stávku:

1 V krajine Úc žil muž menom Jób; bol to muž bezúhonný, úprimný, bohabojný a stránil sa zlého.   2 Narodilo sa mu sedem synov a tri dcéry.   3 Mal do sedemtisíc oviec, tritisíc tiav, päťsto záprahov hovädzieho dobytka, päťsto oslíc a veľmi mnoho služobníctva. Bol to významnejší muž ako všetci ľudia Východu.   4 Jeho synovia sa schádzali a strojili hostiny, každý vo svojom dome a vo svoj deň; dávali povolávať aj svoje tri sestry, aby jedli a pili s nimi.   5 Keď však prebehlo poradie dní hostín, Jób posielal po nich a posväcoval ich. Včasráno vstával a prinášal spaľované obete podľa ich celkového počtu. Lebo Jób si pomyslel: Možno sa moji synovia prehrešili a rúhali sa Bohu vo svojom srdci. Tak robieval Jób ustavične.

  6 Istého dňa, keď sa synovia Boží prišli postaviť pred Hospodina, prišiel medzi nich aj Satan.   7 Vtedy Hospodin riekol Satanovi: Odkiaľ prichádzaš? Satan odpovedal Hospodinovi: Z potuliek po zemi a z pochôdzky po nej.   8 Nato povedal Hospodin Satanovi: Všimol si si môjho služobníka Jóba? Lebo na zemi nieto jemu podobného, bezúhonného, úprimného, bohabojného muža, ktorý by sa stránil zlého.   9 Satan odpovedal Hospodinovi: Či je Jób zadarmo bohabojný?  10 Neohradil si ho zo všetkých strán i s jeho domom i so všetkým, čo má? Dielo jeho rúk si požehnal a jeho statok sa rozmnožil v krajine.  11 Ale len vystri ruku a dotkni sa všetkého, čo má, či sa ti nebude do očí rúhať?  12 Vtedy Hospodin riekol Satanovi: Ajhľa, v tvojich rukách je všetko, čo má, len na neho rukou nesiahaj! Nato Satan odišiel spred Hospodina.

 13 Istého dňa, keď jeho synovia a dcéry jedli a pili víno v dome svojho prvorodeného brata,  14 prišiel posol k Jóbovi a povedal: Keď dobytok oral a oslice sa pásli vedľa neho,  15 Sabejci vpadli, pobrali tvojich a sluhov pobili ostrím meča. Len ja sám som unikol, aby som to oznámil.  16 Kým tento ešte hovoril, prišiel iný a povedal: Boží oheň padol z neba, rozhorel sa medzi ovcami a sluhami, až ich strávil. Len ja sám som unikol, aby som ti to oznámil.  17 Kým tento ešte hovoril, prišiel iný a povedal: Chaldejci utvorili tri húfy, napadli ťavy, pobrali ich a sluhov pobili ostrím meča. Len ja sám som unikol, aby som ti to oznámil.  18 Kým tento ešte hovoril, prišiel iný a povedal: Tvoji synovia a tvoje dcéry jedli a pili víno v dome svojho prvorodeného brata,  19 a hľa, veľký vietor sa dovalil spoza púšte, udrel na štyri rohy domu, ten padol na mladých ľudí, takže zomreli. Len ja sám som unikol, aby som ti to oznámil.  20 Vtedy Jób vstal, roztrhol si plášť, ostrihal si hlavu, padol na zem, poklonil sa  21 a povedal:
    Nahý som vyšiel zo života matky
    a nahý sa tam navrátim;
    Hospodin dal, Hospodin aj vzal,
    nech je požehnané meno
    Hospodinovo.
 22 Pri tom všetkom Jób nezhrešil a nespáchal nič urážlivé proti Bohu.

Kniha Jóbova, 1. kapitolaDo štatistík Boha nie su započítané obete veľkej potopy. Vlastne sa nemôžme ani veľmi čudovať výsledkom z grafu, veď:

"... ja usmrcujem..."

Chce Boh zabrániť zlu, ale nedokáže to?
Potom nie je všemocný.
Je toho schopný, ale nechce?
Potom je zlomyselný.
Je oboch tak schopný, ako to aj chce?
Tak odkiaľ sa berie zlo?
Nedokáže zlu zabrániť a ani to nechce?
Prečo ho potom nazývať Bohom?

Epicurus

Svet | stály odkaz

Komentáre

 1. ahojky
  prečítaj si pozorne 41 verš onej 32 kapitoly deuteronium a pozorne čítaj Boh tu vraví o sude a o hubeni svojinch nepriatelov a tych co ho nenavidia, ...boh nikdy nezabikl svojho stupenca, nikdy, ale ty si sa už zrejme rozhodol a tak si predložil tuto lož tuna,aby si na zaklade vlastnej neznalosti možno mudroval, ...ja neviem
  publikované: 23.08.2009 08:41 | autor: herman (e-mail, web, autorizovaný)
 2. Este ste stále na úrovni človeka, ktorému museli predkladat slová ako v STAROM A NOVOM ZÁKONE?
  Veď aj NOVÝ ZÁKON už má viac ako 2000 rokov!!!
  Ži, miluj, pracuj a tvor podľa svojich najlepších pocitov!!!
  Každý cíti, či žije, miluje, pracuje a tvorí správne. Počúvaj svoje telo, tam je odpoveď. Ak ti Tvoje rozhodnutie spôsobuje radosť a pomáha luďom okolo Teba, je správne.
  Potom každá sekunda Tvojho života má zmyseľ.
  publikované: 23.08.2009 13:37 | autor: Evelyn (e-mail, web, neautorizovaný)
 3. Uvádzam príklad:
  Ak sa nemýlim – ani Hitler vlastnoručne nikoho nezabil – a ako to dopadlo?! Laco
  publikované: 23.08.2009 14:52 | autor: Terč (e-mail, web, neautorizovaný)
 4. Laco, všetko je energia
  Ak venujes niekomu alebo niečomu svoje negativne alebo poziívne pocity, myšlienky...posiľňuješ energiu...

  1. zákon: Zákon príťažlivosti

  Tak už teraz vieš prečo a ako sa diali aj veci okolo Hitlera.
  A ten zákon funguje...je univerzálny...či je tam hore Šavol alebo Pavol...
  publikované: 23.08.2009 15:06 | autor: Evelyn (e-mail, web, neautorizovaný)
 5. Ahoj herman.
  no popravde som cakal iny argument, ale tento tvoj nie je moc dobry. boh nas uci byt milosrdnymi, ale on sa tak nespraval.
  publikované: 23.08.2009 17:56 | autor: kri (e-mail, web, neautorizovaný)
 6. nový zákon
  ...áno židovský boh nemá z ničím problém, služobníci satanovej synagógy:
  http://korannovyzakon.blog.cz/
  Ježiš bol však iný:
  http://afinabul.blog.cz/0905/kontroverzna-biblia
  publikované: 23.08.2009 21:58 | autor: afinabul (e-mail, web, neautorizovaný)
 7. kri
  je to len velmi malý priestor aby som mohol tu poriadne reagovat, Boh je milosrdny ale aj spravodlivy, aj mocný aj žiarlivy, k týmto všetkym emociam sa v Biblii hlasi, ale ty si vsiimas len to ze je milosrdny. Boh nie je mamľas ako hjo predstavuju niektore cirkvi
  publikované: 24.08.2009 09:01 | autor: herman (e-mail, web, neautorizovaný)
 8. 2 afinabul
  a) jezis bol jeho synom ;-)
  b) jezis ako nasilnik:

  13 Blížila sa židovská Veľká noc a Ježiš išiel do Jeruzalema. 14 V chráme našiel ľudí, čo predávali voly, ovce a holuby, i peňazomencov, ktorí tam sedeli. 15 A urobil si bič z povrázkov, vyhnal z chrámu všetkých, aj ovce a voly, peňazomencom rozhádzal peniaze a poprevracal stoly;

  Evanjelium podľa Jána, 2. kapitola

  c) jezis ako sebec:

  18 Keď sa ráno vracal do mesta, vyhladol. 19 Pri ceste videl figovník, išiel k nemu, ale nenašiel na ňom nič, len samé lístie; i riekol mu: Nech sa nikdy viac neurodí na tebe ovocie! A figovník naraz vyschol.

  Evanjelium podľa Matúša, 21. kapitola

  PS to all: ja viem, znova treba citat dalej ;-)
  publikované: 25.08.2009 00:12 | autor: kri (e-mail, web, neautorizovaný)
 9. Kupci v chráme
  ad1:
  Ježiš rozprával v parabolách, a ak nechápeš čo znamená vyhádzať kupcov z chrámu tak...
  ad2:
  A aj z toho plynie poučenie.
  PS:
  Doniesol som vám Novú zmluvu!
  Takže mňa rabínske zákony zo satanovej synagógy nemusia zauíjmať.
  :D
  T
  publikované: 25.08.2009 10:13 | autor: afinabul (e-mail, web, neautorizovaný)
 10. afinabul
  ad1: samozrejme, ze chapem, ale muz jeho "rozmerov" a schopnosti to mohol riesit aj inak. on mal taky postoj k penazomencom ako ja k sucasnym bankarom. berie si ta miliarda veriacich krestanov priklad z tejto kapitoly? sotva!

  ad2: ano plynie a ja sa nehadam.

  adPS: otazkou, ale je ci ju dodrzal?
  publikované: 25.08.2009 11:28 | autor: kri (e-mail, web, neautorizovaný)
 11. Neviem...
  Neviem čo si autor tohto zamyslenia chcel dokázať.Lebo tu má kopec chýb ,tak prečo sa chytá do niečoho v čom sa nevyzná /teologie/a čím len nakoniec naštrbí kladný pohľad na neho a tento blog u čitateľov...
  publikované: 15.09.2009 07:58 | autor: DNA111 (e-mail, web, neautorizovaný)
 12. Chyby...
  1.
  "Mnohí z nás majú túto knihu kníh prečitanú od prvej do poslednej strany,"
  kri vychádzaš zo zlého predpokladu lebo málokto číta bibliu a ešte menej ľudí jej rozumie.Kedže vychádzaš zo zlého predpokladu zdá sa ti že nik,
  "ale takmer nik si to nevšimol, alebo všimnúť ani nechcel."si to nevšimol alebo ani všimnúť nechcel len TY,a tak sa potom dostaneš k takémuto zlému uzáveru že ľudia majú problém si to všimnúť a iba TY si si to všimol...
  Nepíšem o týchto chybách preto aby som ťa ponížil ale aby si sa na druhý krát zamyslel,čo sa chystáš napísať.Lebo si ťa vážim ako človeka čo má prehľad v politike a získal som dosť cenných info z tvojich príspevkov na Hojkovom fore.
  publikované: 15.09.2009 09:17 | autor: DNA111 (e-mail, web, neautorizovaný)
 13. 2 DNA111
  samozrejme, ze nie len ja som si to vsimol. povedzme to tak, ze ja som sa iba pokusil priniest tento "obraz" citatelom ovladajucim iba materinsky jazyk tj slovencinu. samozrejme, ze v tejto problematike je mnoho pre a proti a pre povacsinou negativne (vdaka niekedy az prehnanej citlivosti na otazky v tejto sfere) reakcie na tento clanok to uz nebudem rozoberat aj ked si uvedomujem, ze obaja mame pre podporu toho svojho nazoru k dispozicii este nejake argumenty naviac. v kazdom pripade, dakujem za reakciu.
  publikované: 20.09.2009 00:33 | autor: kri (e-mail, web, neautorizovaný)
 14. Objektívne...
  Reagoval som len preto že som tu v tvojom názore videl veľa neobjektívneho.Teda že prezentuješ jednostranný pohľad a aj zvýrazňuješ len jednostranné údaje/vid tvoje zvýraznenie na začiatku/.Aj ked si položil túto otázku /Kto teda usmrtil viac ľudí v biblii? Boh? Alebo Satan?/ktorá by videla k zamysleniu ako koná v biblii Boh a Satan nedávaš prípadnému zamýšľajúcemu sa čitateľovi priestor na pohľad z opačnej strany.Napr si neuviedol že Boh stvoril všetkých ľudí a Satan ani jedného ale že práve naopak Satan zviedol a zvádza všetkých ľudí do odlúčenia od Boha-zdroja života.Tak v podstate Satan zavraždil všetkých ľudí čo mu naleteli.
  Spomínaš že do štatistík Boha nie sú započítané obete potopy ale neuviedol si prečo k potope došlo:
  5A Hospodin videl, že sa množí zlosť človeka na zemi, a že všetko, čokoľvek vytvoria myšlienky jeho srdca, je len zlé po všetky dni.
  Tak isto neuvádzaš prečo došlo k ostatným obetiam v SZ.
  Keby si uviedol aj dôvody mali by tvoji čitatelia možnosť sami si vytvoriť ucelenejší obraz o danej tematike a následne aj si vytvoriť na ňu názor....
  publikované: 27.09.2009 13:44 | autor: DNA111 (e-mail, web, neautorizovaný)
 15. 2 DNA111
  pre objektivitu ale treba doplnit, ze verse 41 a 42 som tiez nevyboldoval. aj tie hovoria same za seba.

  "5A Hospodin videl, že sa množí zlosť človeka na zemi, a že všetko, čokoľvek vytvoria myšlienky jeho srdca, je len zlé po všetky dni."

  nie takych nas stvoril? nestvoril nas k obrazu svojmu?

  to o co ma ziadas nizsie je takmer nemozne, ale...:

  http://www.biblia.sk/sk/1/biblia/sev/rev/006.html

  v neposlednom rade:

  " Budete počúvať; a nepochopíte,

  budete hľadieť; a neuvidíte .

  Lebo otupelo srdce tohoto ľudu:

  ušami ťažko počujú

  a oči si zavreli,

  aby očami nevideli

  a ušami nepočuli,

  aby srdcom nechápali a neobrátili sa -

  aby som ich nemohol uzdraviť."

  Mt13/14,15
  publikované: 27.09.2009 21:49 | autor: kri (e-mail, web, neautorizovaný)
 16. Objektívne
  /pre objektivitu ale treba doplnit, ze verse 41 a 42 som tiez nevyboldoval. aj tie hovoria same za seba. /
  Kľudne si ich mohol vyboldovať lebo kto pozná vtedajsi jazyk bojovníkov tej doby pochopí že je v nej rozpísané ako prebehne to čo si už vyboldoval v 39 verši.Takýchto bojovníckych piesní je plná literatúra staroveku.A Mojžiš ich autor/preto sa to volá Pieseň Mojžišova/ vyrastal v rodine faraona a bol vychovaný ako bojovník a také isté vyjadrenia nájdeš aj v hieroglifických opisoch bojov faraonov a aj iných bojovníkov tej doby.V tej dobe sa nad tým nik nepozastavoval len dnes sa snažíme naším ponímaním vypichovať niečo zo starovekej literatúry a jej spôsobu vyjadrovania.Ale ak je účel nájsť dáke chyby, u ľudí to zaberá.
  Ked si spomenul verše 41.a 42. treba im dodať kontext a to je ten prečo vôbec došlo k tomu vyjadreniu a koho sa týka.Napr verše:16Popudzovali ho k žiarlivosti cudzími bohmi, ohavnosťami ho popudzovali k hnevu. 17Obetovali démonom, nie Bohu, bohom, ktorých neznali, novým, ktorí prišli z blízka, ktorých sa nebáli vaši otcovia.

  /"5A Hospodin videl, že sa množí zlosť človeka na zemi, a že všetko, čokoľvek vytvoria myšlienky jeho srdca, je len zlé po všetky dni."

  nie takych nas stvoril? nestvoril nas k obrazu svojmu? /
  Dobrá otázka...Tu je odpoved:
  26A Bôh riekol: Učiňme človeka na svoj obraz a podľa svojej podoby, a nech vládnu nad morskými rybami a nad nebeským vtáctvom a nad hovädami a nad celou zemou a nad každým plazom, ktorý sa plazí na zemi.
  31A Bôh videl všetko, čo učinil, a hľa, bolo to veľmi dobré.
  Tu je jasne napísané že nás stvoril na svoj obraz a urobil to dobre.A mali sme spravovať Zem pod božím vedením.Preto každý večer chodil na konzultácie:8Potom počuli hlas Hospodina Boha, chodiaceho po raji, k dennému vetru večernému. Podobne ako v podniku ked si majiteľ sadne na konzultáciu zo svojim manažment.Ktorý je jeho obrazom-odzrkadľuje jeho ideu vedenia podniku.A všetko je v poriadku až kým si manažment nezačne robiť podľa seba a prestane konzultovať s majiteľom tak už neodráža jeho obraz.To opisuje tento príbeh:
  2Na to povedala žena hadovi: Z ovocia rajských stromov jeme. 3Ale o ovocí stromu, ktorý je prostred raja, riekol Bôh: Nebudete jesť z neho ani sa ho nedotknete, aby ste nezomreli!
  6A žena videla, že je strom dobrý na jedenie z neho, že je žiadosťou očiam a že je to prežiadúcny strom, aby urobil človeka rozumným, tak tedy vzala z jeho ovocia a jedla a dala spolu i svojmu mužovi, a jedol.
  Z toho vidíme ako sa Boží obraz v človeku stratí ked sa vzdiali od Bohaa svojvoľne koná. Ako ked oddialime zrkadlo od našej tváre čím dalej tým sa obraz viac stráca.
  Nedeje sa to naraz ale je to proces ktorý opisuje tebou uvedená stať:Lebo otupelo srdce tohoto ľudu:

  ušami ťažko počujú

  a oči si zavreli,

  aby očami nevideli

  a ušami nepočuli,

  aby srdcom nechápali a neobrátili sa -
  To bol opísaný proces straty obrazu a tu sú uvedené jeho následky:

  " Budete počúvať; a nepochopíte,

  budete hľadieť; a neuvidíte . "5A Hospodin videl, že sa množí zlosť človeka na zemi, a že všetko, čokoľvek vytvoria myšlienky jeho srdca, je len zlé po všetky dni."

  Čo v takom prípade môže majiteľ urobiť?
  1.nechať všetko tak až manažment strhne za sebou celú firmu a zruinujú jeho podnik
  2.zasiahnuť a urobiť personálne zmeny a zachrániť to čo je ešte zdravé a znovu obnoviť chod podniku....
  publikované: 28.09.2009 22:43 | autor: DNA111 (e-mail, web, neautorizovaný)
 17. Zj...
  /ale...:
  http://www.biblia.sk/sk/1/biblia/sev/rev/006.html/

  Poukázal si na túto stať zo zjavenia,no neviem na čo v nej konkrétne chceš poukázať?
  Chápeš vôbec o čom hovorí ten text?
  publikované: 28.09.2009 22:52 | autor: DNA111 (e-mail, web, neautorizovaný)
 18. 2 DNA111
  DNA tu tie nic nechyba?: 26A Bôh riekol: Učiňme človeka na svoj obraz a podľa svojej podoby, a nech vládnu nad morskými rybami a nad nebeským vtáctvom a nad hovädami a nad celou zemou a nad každým plazom, ktorý sa plazí na zemi.
  31A Bôh videl všetko, čo učinil, a hľa, bolo to veľmi dobré.

  mne ano. nespomina sa tam vlada cloveka nad clovekom. to tam nie je. a nad tym sa skus teraz zamysliet.

  dalej, mojzis tu boha cituje, cize je uplne jedno ci bol bojovnikom, alebo zahradnikom.

  ci to urobil boh dobre? sotva. uz pribeh s jablkom dokazuje, ze nie.
  publikované: 29.09.2009 11:06 | autor: kri (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014